رویه کوبی و تعمیر مبل وودیکا

مبل چپندل

مبل چپندل نوعی از سبک مبلمان، با طراحی انگلیسی قرن 18 میلادی است، که نام آن از کابینه سازی به نام توماس چپندل گرفته شده است.

این مبلمان از ترکیب سبک های گوتیک ، روکوکو و چینی تأثیر پذیرفته است. سبک گوتیک از طریق عناصری از قبیل قوس های برجسته ، منحنی های S شکل ، و شبکه های چوبی ترکیب شده است. صندلی های نشیمن پهن، با شیارهای در هم تنیده از طراحی روکوکو تحت تأثیر قرار گرفت و تأثیر سبک چینی بر آن، در طراحی برجسته کاری و جلا کاری آن یافت می شود. نفوذ سبک های گوتیک ، روکوکو و چینی را می توان در طراحی پایه ها و قسمت پشتی مبلمان چپندل نیز یافت. گرچه باید گفت؛ به طرز استادانه ای، طراحی مبلمان چپندل، در مقایسه با سایر طراحی های انگلیسی هم دوره خود، محافظه کارانه محسوب می شود.

در این نوع مبلمان ویژگی های منحصر به فرد بسیاری دیده میشود. برای ساخت مبل چپندل، معمولا از چوب های گردو، ماهون و گیلاس استفاده میشود. با محبوبیت بیشتر این مبلمان، از چوب افرای رنگ آمیزی شده برای کاهش هزینه و ساخت طرح های پیچیده استفاده شد.

پایه های متداول برای چپندل، حالتی خمیده و گود دارد و مارک تجاری آن دارای توپ و پنجه میباشد و پشتی آن با شیار ها و نقوش مختلف تزیین شده است.

امروزه مبلمان چپندل، با طیف گسترده ای از رنگ چوب، طراحی و الگوهای متفاوت، برای سلیقه هر صاحب خانه تولید میشود.